Pokonać granice

Niepełnosprawność to słowo, które wciąż błędnie wielu ludziom kojarzy się z ograniczeniami – człowiek niepełnoprawny to według wielu ktoś, kto nie może żyć normalnie, i niestety ktoś, kto owej normalności nie jest w stanie osiągnąć. Właśnie z tymi i innymi stereotypami dotyczącymi osób z dysfunkcjami fizycznymi postanowiła walczyć grupa młodych przyjaciół, która pod hasłem „NA HANDBIKE’U KOBIETA NA PICO DEL VELETA” organizuje niezwykłą wyprawę, której celem jest nie tylko zdobycie górskiego szczytu w paśmie Gór Betyckich, ale przede wszystkim udowodnienie światu, że niepełnosprawność to nie tylko ogromny dar, ale to również ogromna siła do pokonywania wszelkich trudności.

Uczestnicy wyprawy

1 października 2012 rozpocznie się wyjątkowa wyprawa – Karina Jasińska –  wspierana przez grupę młodych ludzi z ramienia  Fundacji „Bariera”, rozpocznie na handbike’u górską wyprawę na najwyższe  przełęcze leżące w paśmie Sierra Nevada w południowej Hiszpanii. Karina to studentka II roku psychologii, która od lat porusza się na wózku inwalidzkim. Nie zawsze tak było – Karina jako nastoletnia dziewczyna, w wyniku zakażenia centralnego systemu nerwowego straciła wadzę w nogach.  To niewątpliwie bolesne wydarzenie w jej życiu, nie przyćmiło marzeń, które towarzyszyły jej już podczas nauki w technikum lotniczym. Nadal chce podróżować po świecie i poznawać jego najpiękniejsze zakątki. Pełna zapału, zdeterminowana i gotowa na walkę ze swoimi słabościami, podjęła się trudnej wyprawy w hiszpańskie pasma Sierra Nevada.

Odbycie tej niewątpliwie spektakularnej podróży nie było by dla Kariny jednak możliwe bez pomocy i współpracy wielu ludzi, którzy tak samo jak ona pragną pokazać światu, że niepełnosprawność nie jest żadnym fizycznym ograniczeniem, a barierą, która tkwi w głowach wielu ludzi, w myśl słów Thora Heyerdahla. „Granice? Nigdy nie widziałem żadnej.  Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi”. Organizatorem  i pomysłodawcą tej spektakularnej wyprawy jest Karol Kleszyk – miłośnik gór i niestrudzony podróżnik, który na swoim koncie ma wiele niezapomnianych wypraw. Dwa lata temu wraz z kolegą przejechał pustynię Gobi w Mongolii. Z kolei w 2011 r. uczestniczył (wraz z Szymonem Świrtem) w 1000 km podróży niewidomego Pawła po bezdrożach Ameryki Południowej zdobywając pustynię Atacama, Salar Uyuni, wulkan Mirador de Caltama oraz sześciotysięcznik Huayna Potosi.

Swym doświadczeniem Karinie i Karolowi w podróży służyć będzie również Szymon Świrta. Jemu, nieprzypadkowo, powierzona została opieka medyczna nad uczestnikami wyprawy. Brał on bowiem udział już w wielu wyprawach rowerowych m.in. do Chin, Mongolii, Rosji, Hiszpanii.

Cel podróży

Namacalnym celem wyprawy jest przejazd rowerem napędzanym siłą rąk, tzw. handbikem na wysokość 3400 m n.p.m. W plan podróży zakłada, że po przyjeździe do Granady rowerzyści ruszą na Pico del Veleta, stamtąd wyruszą  na północny zachód w kierunku Alicanty. W planach podróży jest między innymi zdobycie szczytu Pico del Veleta (3392 m n.p.m.). Wyprawa będzie trwała 20 dni, podczas których podróżnicy pokonają dystans ponad 1000 km, przez najważniejsze przełęcze gór Sierra Nevada. Będzie to pierwsza polska wyprawa rowerowa na handbike’u z kobietą niepełnosprawną.

Przesłaniem wyprawy ma być pokazanie ludziom, że wiara w siebie, silna wola i ogromna siła sprawiają, że przed każdą niepełnosprawną osobą otwierają się bardzo szerokie możliwości, tak samo jak przed każdym w pełni zdrowym człowiekiem. Wyprawa ma również przełamać stereotypowe myślenie, przekroczyć bariery i skruszyć lody, które ciągle oddzielają ludzi zdrowych od niepełnosprawnych. Wciąż bowiem stereotypy dotyczące ludzi niepełnosprawnych, które mocno zakorzenione jest w myśleniu naszego społeczeństwa, co nie ma przecież żadnego uzasadniania

Media i sponsorzy

Nasze wyprawy pobudzają osoby niepełnosprawne do aktywizacji i dają nadzieję na realizowanie swoich marzeń.